Filmy zwiazane tematycznie z cyrkiem



 Cyrk ze złamanym sercem (2009)
reż. Marek Tomasz Pawłowski


 Pawłowski towarzyszy z kamerą artystom i pracownikom Cyrku Bojaro, rejestruje jeden dzień z życia cyrku. Od momentu przyjazdu do małego miasteczka, aż po finałowe przedstawienie. To zapis dramatycznej walki o przetrwanie, a przy okazji obraz Polski „drugiej kategorii”, Polski biednej, pozostawionej samej sobie. Portret polskiej prowincji. Portret gorzki.

Film zdobył w 2010 roku nagrodę Chicago (MFF) - "Złoty Hugo" w kategorii "sztuka/społeczeństwo".


 Bye-Bye Blackbird (2006)
reż. Robinson Savary


 Tragiczna historia miłosna Josepha (James Thierree)– młodego pracownika cyrku, który zakochuje się w Alice Dempsey (Izabella Miko) – artystce występującej na trapezie. Aby z nią być Joseph uczy się fruwać na trapezie i tworzy popisowy numer "akt ptaka", do wykonania dla nich dwojga. Musi jeszcze zrobić wrażenie na Ojcu Alice Lordzie Dempsey (Sir Derek Jakobi). Bye-Bye Blackbird jest opowieścią o marzeniach i nieodwzajemnionej miłości, osadzoną w świecie cyrku na początku ubiegłego wieku. Wspaniała muzyka Mercury Rev.


 Mistrz (2005)
reż. Piotr Trzaskalski


 Mistrz to 50 letni Rosjanin. Zarabia na życie rzucając nożem w wędrownym cyrku. Umiejętność tę nabył wiele lat temu podczas służby w Afganistanie. Opowieść rozpoczyna się pewnej nocy kiedy pijany, wypuszcza z cyrkowych klatek dzikie zwierzęta. Nazajutrz nie potrafi wytłumaczyć dlaczego to zrobił, po prostu - zachwycił się widokiem wielbłądów i zebr chodzących po placu małego miasteczka. Ponieważ zostaje z cyrku wyrzucony, podróżować będzie dalej samotnie. Na burcie swojego starego autobusu maluje dymny napis "Cyrk Noża". Umiejętność rzucania nożem przydaje mu się od razu, kiedy ratuje od gwałtu Andżelę - młodą, przydrożną prostytutkę. Proponuje dziewczynie by została pomocnikiem w jego małym cyrku. Dziewczyna zgadza się.


 Duże Zwierzę (2000)
reż. Jerzy Stuhr


 Mała, górska miejscowość, gdzieś w Polsce. Pan Sawicki, szanowany obywatel, tak samo zwyczajny jak jego otoczenie, pewnego dnia zaczyna spacerować ulicami w towarzystwie wielbłąda. Zdziwieni mieszkańcy nie wiedzą, co o tym myśleć. Mijają kolejne dni, a zwierzę ciągle jest u Sawickich. Mało tego, zajmuje w ich życiu coraz ważniejsze miejsce. Odpowiednie urzędy nagle zaczynają domagać się rejestracji i opodatkowania wielbłąda. Pojawiają się donosy, że wielbłąd przeszkadza dzieciom w nauce, zanieczyszcza ulice, a nawet… może roznosić groźną afrykańską odmianę choroby wenerycznej. W efekcie tego Sawicka traci pracę w przedszkolu, jego nie chcą już w lokalnej orkiestrze. Przed ich domem hałasują protestacyjne pikiety.

Film zdobył w 2000 r. Nagrodę Specjalną na MFF w Karlowych Warach i nagrodę publiczności na Lecie Filmowym w Kazimierzu Dolnym oraz Syrenkę Warszawską kat. filmu fabularnego w 2001.


 Varekai Cirque du Soleil (2003)
reż. Nick Morris


 Cirque du Soleil to wyjątkowa organizacja, która zrewolucjonizowała sztukę cyrkową. Znana jest na świecie z przełamywania wszelkich barier ograniczających możliwości ludzkiego organizmu. Historia przedstawiona w "Varekai" składa hołd Cyganom, ich duszy nomadów oraz tradycji sztuki cyrkowej. W głebi lasu, na szczycie wulkanu istnieje niezwykły świat na granicy czasu. Świat, w którym wszystko jest możliwe...


 Paloma (1998)
reż. Pedro Damián


 Paloma jest piękną, młodą dziewczyną, która razem z dziadkiem pracuje w cyrku. Jej marzeniem są występy na trapezie /jej matka była akrobatką/. Niestety, jej marzenia legną w gruzach, kiedy w wyniku tragicznego wypadku zostaje kulawa. Ma jednak szczęście - trafia na znakomitego chirurga - Luisa Fernando, który podejmuje się ją operować. Paloma zakochuje się w przystojnym lekarzu, jednak on przyrzeczony jest pięknej i bogatej Valerii. Valeria i Luis Fernando biorą ślub i wyjeżdżają w podróż poślubną. Pan młody przez cały czas jest myślami przy Palomie... Nikt nie wie, że Valeria i Paloma to przyrodnie siostry, gdyż Paloma jest porzuconą córką Roberta. Czy prawda w końcu wyjdzie na jaw?


 Cyrk Odjeżdża (1987)
reż. Krzysztof Wierzbiański


 Rok 1948. W miasteczku pojawia się pierwszy po wojnie cyrk. Treser lwów, Kossakowski, należący do starej rodziny cyrkowej, nie zawsze potrafi się znaleźć w nowych warunkach. Bezustannie dochodzi do scysji z treserem koni, Chamroniem. Wiesi, córce swego przyjaciela, która chce odejść z cyrku, oświadcza się, byle tylko nie porzuciła areny. Związuje się z Haliną, byłą tancerką Teatru Wielkiego, pozwala jej nawet tańczyć w klatce wśród dzikich zwierząt. Pewnego razu Kossakowski nie może zapanować nad agresywnymi lwami, jeden z nich rani go. Cyrk opuszcza Wiesia, pragnąca żyć spokojnie u boku męża, i Halina wracająca do teatru. Chamroń obejmuje dyrekcję innego cyrku. Kossakowski zostaje, kiedy dowiaduje się, że otrzyma dwa młode lwy i panterę. Dla niego sens ma jedynie cyrk i wędrowne życie artysty.