Ciekawostki z historii cyrku polskiego

Polski Cyrk posiada bogatą historię, o której można by bardzo dużo i długo pisać. W tym dziale można znaleźć ciekawostki i wydarzenia, które
na stałe wpisały się w historię Cyrku Polskiego. Zapraszamy do lektury...

JULINEK





Państwowe Studium Cyrkowe powstało w 1967 roku w podwarszawskim Julinku. Otaczający studium Kampinowski Park Narodowy od zawsze nadawał temu miejscu niezwykłego uroku i piękna. Studium posiadało swoje tereny, na których rozprzestrzeniały się budynki z internatem, salami do ćwiczeń, małą i dużą areną, oraz budynkami dla zwierząt. Obok tych mieściły się także wybiegi, gdzie słonie, uchatki, konie, wielbłądy i inne zwierzęta dumnie kroczyły podczas przerw zimowych. Na okres zimowy do Julinka zjeżdżały się tabory wszystkich państwowych cyrków, które we współpracy ze sobą odwiedzały w sezonie najróżniejsze rejony kraju stojąc po kilka, kilkanaście dni w mieście.

Wówczas działające cyrki były wspierane przez Państwo, dzięki czemu dużo prościej, niż dziś można było zareklamować wizytę w mieście. Bilety na spektakle były wykupywane w bardzo szybkim tempie, kupowali je właściciele dużych zakładów i rozprowadzali wśród pracowników. Prywatne osoby miały często problemy z dostaniem w kasie biletu na występ. Niestety czasy te bezpowrotnie się skończyły 31 sierpnia w 1999 roku, kiedy zamknięto Studium Cyrkowe w Julinku. Dziś na rynku krajowym działają jedynie cyrki należące do prywatnych właścicieli, jest ich ok. 18, a większość z nich, to małe cyrki odwiedzające głównie wsie i małe miasteczka.

Warto wspomnieć również, że Studium w Julinku ze względu na posiadanie wielu zwierząt współpracowało z wybitnym polskim lekarzem weterynarii Zbigniewem Krzywickim. Lekarz ten w swojej karierze leczył już wszystkie gatunki zwierząt, jakie można spotkać na cyrkowych arenach. Lekarz nie bał się również operować tygrysa w bardzo trudnych warunkach, którymi niewątpliwie była naczepa siodłowa. Tak wybitni i zdolni lekarze weterynarii nie trafiają się często, dlatego też działające dziś na rynku cyrki prywatne są w stałej współpracy z Zbigniewem Krzywickim. Lekarz weterynarii współpracuje między innymi z największymi polskimi cyrkami - Cyrkiem Korona i Cyrkiem Zalewski.

Dziś odwiedzając Julinek można tylko powspominać czasy jego świetności, bowiem budynki z roku na rok są w coraz gorszym stanie. Najbardziej przerażający w tym wszystkim jest fakt, że Państwo Polskie z taką łatwością odstąpiło od wspierania Studium Cyrkowego, z którego budynków wychodzili artyści przynoszący Polsce sławę i dobrą opinię na renomowanych galach i festiwalach sztuki cyrkowej na całym świecie w tym również USA.


CYRK I MEDIA





Cyrk, podobnie, jak inne instytucje, żeby był chętnie odwiedzany i utrzymał się na rynku musi pojawiać się w mediach ogólnokrajowych. Dlatego też polskie cyrki prowadzą różnorodne
przedsięwzięcia medialne m.in. w telewizji. W historii polskich cyrków bylo ich naprawdę wiele, opisy niektórych z nich możesz zobaczyć poniżej.

GWIEZDNY CYRK Program telewizji Polsat realizowany w 2008 roku. Gospodarzem był Cyrk Zalewski, którego zadaniem było przygotowanie gwiazd szklanego ekranu
sportowców i muzyków do występu w roli aktora cyrkowego. Na arenie można było podziwiać m.in. Grażynę Wolszczak, Władka Grzywnę, Szymona Wydrę, Marka Siudyma, Annę Powierzę,
ostatecznie statuetkę Gwiezdnego Cyrku odebrała zwyciężczyni - Kamila Porczyk, mistrzyni świata fitness. Występy oceniało jury w składzie: Maryla Rodowicz, Ewa Zalewska, Piotr Bałtroczyk i Przemysław Saleta.

MAM TALENT Program Telewizji TVN, którego pierwsza edycja odbyła się jesienią 2008 roku, którego celem jest wyszukiwanie najbardziej utalentowanych ludzi. Pierwszą edycję wygrał duet cyrkowych akrobatów Melkart Ball pokazem hand to hand, który na krajowych arenach jest praktycznie nieznany. Do 2009 roku odbyły się trzy edycje show. Program przyniósł sławę wielu artystom cyrkowych aren, na scenie programów półfinałowych i finałowych stanęli m.in. Piotr "Ssnake" Wąsik, Saszka i Sergey Korolev,
Akrobaci Ocelot Foundation, Akrobaci FlyCube, oraz aktor cyrkowy Ziutini. Występy artystów oceniali jurorzy: Agnieszka Chylińska, Małgorzata Foremniak, oraz Kuba Wojewódzki.

ARTYŚCI DZIECIOM Program Telewizji Polskiej, który powstał jeszcze za czasów cyrków państwowych. Jednym z gospodarzy w tamtych czasach był Cyrk Wielki. W latach dziewięćdziesiątych TVP emitowała na szklanym ekranie program tworzony we współpracy z Cyrkiem Korona pod dyrekcją mgr.Lidii Król-Pinder. Przedsięwzięcie polegało na wcielaniu się gwiazd telewizji publicznej w artystów cyrkowych i trenerów zwierząt. Piotr Adamczyk występował na kołach śmierci, Andrzej Piaseczny w klatce z tygrysami, a Przemysław Saleta był fakirem. Akcja miała wymiar charytatywny.

Oprócz powyższych programów, do 2004 roku TVP pokazywała w swojej ramówce Warszawskie Festiwale Sztuki Cyrkowej. Ich organizatorem jest Cyrk Zalewski pod dyrekcją Ewy i Stanisława Zalewskich. Ponadto Cyrk Korona i Cyrk Zalewski były często zapraszane do współpracy, przy wielu medialnych przedsięwzięciach TVN. Wymienione cyrki pomogły współpracując przy realizacji m.in. programu "Dla Ciebie Wszystko" w 2004 roku, oraz "Ciao Darwin".


NAGRODY POLAKÓW






MAREK JAMA (tresury) 1 Nagroda Jury
18 Międzynarodowy Festiwal w Massy 2010 r.

MR.CHAP J.RUSSEK (clown) Srebro
18 Międzynarodowy Festiwal w Liege 2009/2010 r.

DUO VECTOR (hand to hand) Nagroda Jury
14 Międzynarodowy Festiwal w Enschede 2009 r.

DUO VECTOR (hand to hand) Nagroda Publiczności
14 Międzynarodowy Festiwal w Enschede 2009 r.

DUO OGOR (hand to hand) Brązowy Lew
12 Chiński Festiwal Cyrkowy WuQiao 2009 r.

DUO OGOR (ramka) III Złoty Artysta
22 Golden Circus Festival 2005/2006 r.

TRIO WOŹNIEWSKI (ramka) II Srebrny Clown
8 Międzynarodowy Festiwal w Warszawie 2003 r.

MR.CHAP J.RUSSEK (clown) Złoty Clown
Festiwal Clownów na Sycylii 1997 r.

TRIO WOŹNIEWSKI (ramka) Złoty Clown
1 Międzynarodowy Festiwal w Warszawie 1996 r.

TRIO WOŹNIEWSKI (ramka) Nagroda Publiczności
1 Międzynarodowy Festiwal w Warszawie 1996 r.

TRIO ZGIERSKI (koła śmierci) Nagroda Główna
4 Międzynarodowy Festiwal w Massy 1996 r.

DUO ZALEWSKI (persze) Srebrny Clown
10 Międzynarodowy Festiwal w Monte Carlo 1984 r.

TRIO ZALEWSKI (drążek) Srebrny Clown
11 Międzynarodowy Festiwal w Monte Carlo 1985 r.