Festiwale sztuki cyrkowej na świecie

FESTIWAL W MONTE CARLO
 Po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej - Monte Carlo odbył się w 1974 roku. Ogromy sukces i wielkie zainteresowanie ze strony widzów sprawiły, że w następnych latach pojawiały się coraz to nowsze i bogatsze oferty sceniczne Festiwalu, a co za tym idzie większa jego popularność. Do dziś co roku w środku stycznia, w Monte Carlo odbywa się święto cyrku. Podczas wystawiania swoich najlepszych sztuczek, artyści z całego świata, konkurują między sobą o statuetkę złotego, srebrnego i brązowego klauna. Od samego początku nad festiwalem czuwa Rodzina Książęca Monako. Dziś, ten festiwal jest bezkonkurencyjny, a bilety na spektakle rozchodzą się w ekspresowym tempie już na rok przed rozpoczęciem imprezy. Od ponad 30 lat na Festiwal Monte Carlo z całego świata zjeżdżają się dyrektorzy najlepszych cyrków, artyści, gwiazdy estrady, szklanego ekranu, oraz właściciele prestiżowych agencji artystycznych. Festiwalowi towarzyszy szereg dodatkowych wydarzeń. W pierwszym dniu rozpoczyna go msza święta odprawiana na arenie, po której odbywa się wielki mecz jurorzy konta artyści cyrkowi. Zawsze jest przy tym wiele zabawy i artyści, oraz jurorzy mogą się ze sobą lepiej poznać. Jako, że impreza osiągnęła status największej na świecie, również przygotowania do niej trwają wiele miesięcy. Nad wszystkimi przygotowaniami czuwa Księżna Stephanie. Zanim nadejdzie styczeń, trzeba wybrać do dwóch różnych programów festiwalowych "A" i "B" najlepszych z najlepszych artystów, muzykę, motyw przewodni widowiska, oraz ułożyć choreografię. Nie mniej pracy jest również przy dekorowaniu miejsca festiwalowego, wszystkie, nawet najdrobniejsze zakamarki co roku zyskują nowy wygląd, nowe motywy i barwy. Również plakaty reklamujące Festiwal są co roku specjalnie projektowane, by były wyjątkowy i chociaż w małym stopniu odzwierciedlały to, co widzowie zastaną na miejscu.

FESTIWAL W WARSZAWIE

 Cyrk Zalewski od 1996 roku jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Cyrkowej, który odbywa się w Warszawie na przełomie września i października. Festiwal ten cieszy się dużym międzynarodowym uznaniem w świecie cyrku. Odwiedza go wielu prominentów, dyrektorów największych cyrków świata, kontrahentów zagranicznych. Stał się znaczną giełdą, gdzie najlepsi z najlepszych oprócz nagród zdobywają kontrakty do najlepszych cyrków i variete Europy i USA. Obecnie najbardziej znamienici artyści z różnych krajów starają się o wzięcie udziału w warszawskim Festiwalu, który lansuje gwiazdy cyrku. Oprócz wykonawców i impresariów Festiwal gości również znane osobistości świata teatru, filmu, estrady i szklanego ekranu. W gronie jurorów zasiadali już m.in. Maryla Rodowicz, Olgierd Łukaszewicz, Hanka Bielicka, Krzysztof Materna, Ilona Felicjańska i Krzysztof Zanussi. Ewa i Stanisław Zalewscy, na swojej festiwalowej arenie gościli już bardzo wiele wybitnych artystów znanych z tak prestiżowych imprez, jak największy festiwal cyrkowy świata, odbywający się od ponad 30 lat w Monte Carlo. Najjaśniejszymi gwiazdami areny Festiwalu Warszawskiego byli dotychczas Clown Fumagalli, Pellegrini Brothers, Trio Navas, Duo Volkov, Eshimbekhov, David Larible, Duo Werner Guerrero, Tom Dieck jr., Petra i Roland Duss, czy Sonny Frankello. Najciekawszymi z przedstawianych w Warszawie numerów były m.in. pokaz piętnastu śnieżno-białych tygrysów w wykonaniu Suzan Lacey, kobieta kula armatnia Robin Valencia, czy Ouronov Dzeń z wyższą szkołą jazdy. Mamy nadzieję, że festiwalowa tradycja będzie utrzymywana przez Cyrk Zalewski jeszcze przez wiele lat, bo poziom tych programów jest naprawdę bardzo wysoki. Jest to również jedyna szansa, by Polacy mogli na żywo obejrzeć najlepszych artystów cyrkowych z całego świata na jednej arenie, w jednym show.

FESTIWAL W MASSY

 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej w Massy rozpoczęto organizować z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu do dziś odbyło się 18 edycji podczas których festiwalowe jury odkryło nowe talenty i przyszłe gwiazdy najważniejszego festiwalu w Monte Carlo. Na arenie występowali także artyści z Polski. Państwo Rajczakowscy z pokazem swoich tigonów i lwicy, oraz najsłynniejszy treser z naszego kraju - Marek Jama. Festiwal od czasu, kiedy powstał przekształcił się w bardzo prestiżową i poważną uroczystość, na którą z całego świata zjeżdżają się dyrektorzy cyrków, zarządy cyrkowych stowarzyszeń, fani i zwykli widzowie, którzy po prostu lubią obejrzeć dobre widowisko pod cyrkowym namiotem. Impreza od kilku lat odbywa się pod namiotem duńskiego Cyrku Arena, skąd pochodzi także wyposażenie namiotu jak amfiteatr, oświetlenie itp. W 2012 roku odbędzie się specjalny jubileuszowy program z okazji 20'lecia - z pewnością w programie zagoszczą wtedy sami najlepsi z najlepszych.

FESTIWAL W ENSCHEDE

 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej w holenderskim mieście Enschede został utworzony w 1996 roku. Podczas pierwszej edycji tego niepowtarzalnego widowiska nagrodzono artystów trzema statuetkami jury festiwalowego, oraz trzema nagrodami publiczności. Pierwszą nagrodę publiczności otrzymali Ayak Brothers, drugą - Jacquline Alavarez, trzecią - Jelea Sarafimovich. Jurorzy natomiast swojej statuetki przyznali w kolejności: pierwsza - Ayak Brothers, druga - Nadja Gasser, oraz trzecia - Jacquline Alvarez. W tym holenderskim festiwalu swoje spektakularne sukcesy odnieśli także artyści z Polski. Duet Vector tworzony przez Łukasza i Michała zdobył w 14 edycji dwie nagrody: pierwszą nagrodę publiczności i drugą nagrodę jury. Na tym samym festiwalu zaprezentowało się również Trio Woźniewski z Andrzejem Woźniewskim na czele.

FESTIWAL W PARYŻU

 Paryski - Festival Mondial du Cirque de Demain zapoczątkował w 1977 roku Alain M. Pacherie producent i generalny manager Cirque Phenix. Pod wielkim namiotem co roku można oglądać najlepszych akrobatów i młode talenty z całego świata. Profesjonalne jury co roku ma trudniejszy wybór w nagradzaniu najlepszych, bo poziom z sezonu na sezon staje się coraz bardziej wyrównany. Na scenie można oglądać popisy clownów, komików, ekwilibrystów, żonglerów, akrobatów. Festiwal spośród innych wyróżnia brak pokazów zwierząt, tym samym pokazuje to, że festiwal jest szansą dla rozwoju talentów akrobatycznych.